Su kaçağı tespiti cihazla nasıl yapılıyor?

Su kaçağı tespiti artık eskiden olduğu gibi problem olmaktan çıktı. Geçmişte çoğu zaman tahminlere dayalı su kaçağı bulma çalışmalarının, kısa bir zaman sonra kaçağın devam ettiği görünmesiyle boş yere yapıldığı ortaya çıkardı. Günümüzün gelişmiş teknolojik cihazlarıyla yapılan noktasal su kaçağı tespiti sayesinde artık bu kötü sürprizler bitiyor.

Su kaçağı tespiti cihazla nasıl yapılıyor?

Cihazla noktasal su kaçağı tespiti

Tüm yaşam formları için hayati öneme sahip su, kontrol edilemediği vakit mala, hatta cana dahi zarar verebilmektedir. Üstelik bu tip zararlara uğramak için suyun sel haline bile dönüşmesi bazen gerekmez. Örneğin evinizde gece oluşan bir su kaçağı sonunda panikle çözüm ararken, kayıp düşerek kalça kemiğinizi kırabilir veya yavaş yavaş gerçekleşen sinsi bir su sızıntısı sonucunda, ahşap mutfak dolabınızın çürüdüğünü aylar sonra fark edebilirsiniz.

Su kaçağının oluştuğu noktayı ararken en fazla sorun yavaş yavaş oluşan gizli kaçaklarda ortaya çıkmaktadır. Bu tip kaçaklarda su kaçağının olduğu nokta genellikle duvar veya taban yapısı içindedir. Üstelik sızıntı olan noktadan ses çıkarmadan, az miktarda fakat sürekli gelen su duvar veya taban içinde yürüyerek farklı bir noktadan çıkarak kaynağını saklamaktadır.

Görüldüğü gibi yukarıda anlatılan senaryo şeklinde oluşan bir su kaçağı, gerekli cihazlar olmadan çözülmesi oldukça zor özel bir arıza durumudur. Bu durumda su kaçağının oluştuğu yeri noktasal olarak, sağı solu boş yere kırıp dökmeden bulmak için yapılacak tek şey oluşan suyun tıslama sesini dinlemektir. Fakat daha evvel dediğimiz gibi su az miktarda ve ses çıkarmadan sızıyorsa dinlemek de bir işe yaramayacaktır. O halde yapılacak şey tesisattaki basıncı artırarak kaçak noktasında ses oluşmasını sağlamaktır. Bunun için dahili su tesisatı ana tesisattan, su sayacından hemen sonra ayrılarak bu noktaya bir pompa bağlanır ve dahili tesisatın basıncı artırılır. Bu işlemden sonra su kaçağının olduğu noktadaki tıslama sesi artar, elektronik dinleme cihazı kullanılarak bu nokta hatasız olarak tespit edilir ve kısa zamanda arıza noktası onarılır.

Termal kamerayla noktasal su kaçağı tespiti

Bazı özel durumlarda da termal kamera kullanmak gerekebilir. Bu yöntemde ise sızan suyun duvar veya zemin içinde yarattığı ısıl farklar kamera ile gözlenerek yorumlanır ve kaçak noktasına yine kolaylıkla ulaşılır

Firmamız Berrak Tesisat su kaçağı tespiti işlemlerini yılların tecrübesini modern cihazlarla birleştirerek, en hızlı ve en temiz şekilde, garantili olarak yapmaktadır. Daha fazla bilgi ve sorunsuz bir tamirat için lütfen firmamızı arayınız.


Beykoz Su Tesisatçısı  Kartal Su Tesisatçısı  Maltepe Su Tesisatçısı  Pendik Su Tesisatçısı  Ümraniye Su Tesisatçısı  Üsküdar Su Tesisatçısı  Gebze Su Tesisatçısı  Çayırova Su Tesisatçısı  Şekerpınar Su Tesisatçısı  Mutlukent Su Tesisatçısı  Tuzla Su Tesisatçısı  İçmeler Su Tesisatçısı  Darıca Su Tesisatçısı  Adalar Su Tesisatçısı  Büyükada Su Tesisatçısı  Heybeliada Su Tesisatçısı  Kınalıada Su Tesisatçısı  Burgazada Su Tesisatçısı  Kadıköy Su Tesisatçısı  Ataşehir Su Tesisatçısı


Cihazla Su Kaçağı Bulma  Kameralı Tıkanıklık Açma  Petek Temizleme Doğalgaz Tesisatı  Alttan Isıtma Sistemleri  Bakır Boru Tesisat  Yangın Söndürme Tesisatı Çatı Yağmur Oluğu Tamiratı