0532 796 1949 « SERVİS » 0532 704 0065
0532 796 1949 « ARA » 0532 704 0065

Berrak Su Tesisatçısı

Sıhhi Tesisat Tamirat

Su kaçağı tespiti cihazla nasıl yapılıyor?

Su kaçağı tespiti artık eskiden olduğu gibi problem olmaktan çıktı. Geçmişte çoğu zaman tahminlere dayalı su kaçağı bulma çalışmalarının, kısa bir zaman sonra kaçağın devam ettiği görünmesiyle boş yere yapıldığı ortaya çıkardı. Günümüzün gelişmiş teknolojik cihazlarıyla yapılan noktasal su kaçağı tespiti sayesinde artık bu kötü sürprizler bitiyor.

Su kaçağı tespiti cihazla nasıl yapılıyor?

Cihazla noktasal su kaçağı tespiti

Tüm yaşam formları için hayati öneme sahip su, kontrol edilemediği vakit mala, hatta cana dahi zarar verebilmektedir. Üstelik bu tip zararlara uğramak için suyun sel haline bile dönüşmesi bazen gerekmez. Örneğin evinizde gece oluşan bir su kaçağı sonunda panikle çözüm ararken, kayıp düşerek kalça kemiğinizi kırabilir veya yavaş yavaş gerçekleşen sinsi bir su sızıntısı sonucunda, ahşap mutfak dolabınızın çürüdüğünü aylar sonra fark edebilirsiniz.

Su kaçağının oluştuğu noktayı ararken en fazla sorun yavaş yavaş oluşan gizli kaçaklarda ortaya çıkmaktadır. Bu tip kaçaklarda su kaçağının olduğu nokta genellikle duvar veya taban yapısı içindedir. Üstelik sızıntı olan noktadan ses çıkarmadan, az miktarda fakat sürekli gelen su duvar veya taban içinde yürüyerek farklı bir noktadan çıkarak kaynağını saklamaktadır.

Görüldüğü gibi yukarıda anlatılan senaryo şeklinde oluşan bir su kaçağı, gerekli cihazlar olmadan çözülmesi oldukça zor özel bir arıza durumudur. Bu durumda su kaçağının oluştuğu yeri noktasal olarak, sağı solu boş yere kırıp dökmeden bulmak için yapılacak tek şey oluşan suyun tıslama sesini dinlemektir. Fakat daha evvel dediğimiz gibi su az miktarda ve ses çıkarmadan sızıyorsa dinlemek de bir işe yaramayacaktır. O halde yapılacak şey tesisattaki basıncı artırarak kaçak noktasında ses oluşmasını sağlamaktır. Bunun için dahili su tesisatı ana tesisattan, su sayacından hemen sonra ayrılarak bu noktaya bir pompa bağlanır ve dahili tesisatın basıncı artırılır. Bu işlemden sonra su kaçağının olduğu noktadaki tıslama sesi artar, elektronik dinleme cihazı kullanılarak bu nokta hatasız olarak tespit edilir ve kısa zamanda arıza noktası onarılır.

Termal kamerayla noktasal su kaçağı tespiti

Bazı özel durumlarda da termal kamera kullanmak gerekebilir. Bu yöntemde ise sızan suyun duvar veya zemin içinde yarattığı ısıl farklar kamera ile gözlenerek yorumlanır ve kaçak noktasına yine kolaylıkla ulaşılır

Firmamız Berrak Tesisat su kaçağı tespiti işlemlerini yılların tecrübesini modern cihazlarla birleştirerek, en hızlı ve en temiz şekilde, garantili olarak yapmaktadır. Daha fazla bilgi ve sorunsuz bir tamirat için lütfen firmamızı arayınız.

Berrak Su Tesisatçısı © 2018 Aktif Ziyaretçi 1 | Bugün 11 | Dün 105 | Bu Hafta 116 | Bu Ay 2529 | Toplam 192484